Cilde Faydalı Çaylar Nelerdir ? Nasıl Kullanılır?

Cilde iyi gelen çay bakım önerileri


Cilde Faydalı Çaylar Nelerdir ? Nasıl Kullanılır?

Tüm cilt çeşitleri için sağlıklı ve doktor önerili fikirler ve uygulamaları derlediğimiz yazımızda, umarım sizde cilt tipinize göre faydalı bilgiler bulabilirsiniz.

Cilt lekeleri için

Cilt Lekeleri için: Detoks etkisi yaratan, vücudu toksinlerden arındıran, gözenekleri temizleyen ve cildi nemlendirip yenilenmesini sağlayan Sarı Kantaron, Zencefil, Nane ve Adaçayı ile cilt lekelerinizi azaltabilir ve çatlaklarınızı önleyebilirsiniz. Zencefil çayının içine limon koyarak daha etkili bir sonuca ulaşabilirsiniz.

Yağlı Ciltler

Yağlı Ciltler için: Sivilcenin ana faktörlerinden biri olan strese iyi gelen papatya çayı, sakinleştirici yapısıyla gözeneklerin ve sivilcelerin temizlenmesini sağlar. Bununla beraber, kış aylarında Melisa çayını kullanarak cildinizin yağ ve nem oranını dengeleyebilir ve sivilcelerinizden arınabilirsiniz. Dilerseniz Melisa çayının içine 1 kaşık bal damlatıp daha etkili bir sonuca ulaşabilirsiniz. Papatya ve Melisa çaylarının sakinleştirici etkisi olduğundan dolayı biraz uyku yaptığını belirtmekte de fayda var. Lavanta ve ekinezya antiseptik özellikleriyle cildi iltihaplardan arındırır ve cildi yumuşatarak daha duru ve canlı bir görünüm kazanmasını sağlar.

Karma Ciltler

Karma Ciltler için: Rezene çayı vücuttaki yağ ve nem oranını dengelediğinden ötürü yağlı ve karma ciltler için rahatça kullanılabilir.

Kuru Ciltler

Kuru Ciltler için: C vitamini açısından güçlü bir bitki olan Roybos ile daha canlı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz. Bununla beraber, enerji verici ve cildi yenileyen özelliğiyle Yasemin çayı cilde parlaklık kazandırır.

Yaşlanma Karşıtı Ciltler

Yaşlanma Karşıtı Ciltler için: Antiseptik özelliğe sahip olan beyaz civanperçemi, ıhlamur ve mürver çiçeği yaşlanan ciltler için güçlü bir sıkılaştırıcıdır. Sarı kantaron çayı ise hücre yenileyici özelliğiyle cilt lekelerine iyi gelirken yaşlanmayı da önleyici bir özellik sunuyor, ancak sarı kantaron çayını kullandıktan sonra güneşe çıkılmaması büyük önem taşıyor. Ginseng bitkisi de cildi gençleştiren, sıkılaştıran ve canlılaştıran bir özelliğe sahip olduğundan dolayı birçok güzellik ürünün içinde kullanılmaktadır. Ginseng son derecede güçlü bir özelliğe sahip olduğundan dolayı 30 yaşın altındaki ve hassas cilt yapısına sahip kadınlara uygun olmamaktadır.

Deri ve Cilt Rahatsızlıkları

Deri ve Cilt Rahatsızlıkları için: Deri ve cilt rahatsızlıkları için mümkün olduğunca hücre yenileyici ve antiseptik özelliğe sahip bitkiler tercih edilmelidir. Biberiye ve altıncık bitkisi her iki özelliğe de sahip olduğu için egzama, mantar ve deri iltihabı rahatsızlıklarının geçmesine yardımcı olur.

Tüm cilt çeşitleri için sağlıklı ve doktor önerili fikirler ve uygulamaları derlediğimiz yazımızdan bu kadar. Hoşçakalın esenlikler ile kalın.

Yorumları Göster

Yorum Gönder