Blogger mı? Wordpress mi? Hangisi Daha Mantıklı?

Ücretsiz blog açmak

Blogger mı? Wordpress mi? Hangisi Daha Mantıklı?

 Blogger mı yoksa wordpress mi daha mantıklı? Blogger ve Wordpress arasındaki farklar nelerdir? Ücretsiz blog açmak. Blog açarken nelere dikkat etmeliyim? başlıklarına cevap vereceğiz.

Web sitesi açan herkesin bir kez sorduğu o muazzam soru wordpress mi? Blogger mı?

Öncelikle bu kavramların ne olduklarını açıklamak gerekir ise: web sitesi açmak için kullanmanız gereken alt yapı sistemleri diye biliriz.

Peki fazla lafı uzatmadan konuya geçmek istiyorum.

Kullanmış olduğum web sitem yani bu web site blogger alt yapısını kullanmakta ve en az 2,3 kez wordpress alt yapısına geçip geri geldi. 

Neden mi?

Öncelikle wordpress kurmak ve ayarlamalar yapmak çok zor. Herşeyi incik boncuk ayarlamaya çalışıyorsun. Biraz daha profesyonel alanına hakim olanların kullanacağı bir alt yapı.

Blogger ise temel ayarlamaları bulunan blog ismi, tema seç blog'un açılsın ve hemen yazı yazmaya başla kafasında olan bir alt yapı.

Tabiki profesyonel seviyelere gelmek için blogger alt yapısını kullanıcam diyorsanız kesinlikle html kodlama bilgisi olması gerekli yoksa hiç birşey yapamazsınız. 

Wordpress'de ise bu işi yapmak biraz daha kolay. Wordpress'i ilk açtığınızda aman tanrım diyeceksiniz. ( en azından ben öyle dedim.) Milyarlarca (abartmıyorum) web sitenize tıkla gelsin uygulamalar, tonla ayarlama butonu ve biraz karmaşık ayarlar sekmesi karşılıyor. Ama!!! Öğrendiğinizde o kadar fazla özgürlük veriyor ki. 

Wordpressde ileriye dönük profesyonel işlerde içerik bakımından ( tema, diğer hata ve düzenlemeler vs.) Türkçe içerik de çok çok fazla. 

Bloggerda bir hata ile karşılaştığınızda youtubeden anca hintli yazılımcılar çıkar. Onlardanda birşeyler kapabilirseniz kaparsınız.

Blogger ve Wordpress arasındaki farklar neler?

Blogger ücretsiz Wordpress ücretlidir! 

Bu söylediğim kelimeyi ne alakası var wordpress ücretsiz bir alt yapı aman efendim sen bırak bu işleri bilmiyorsun diyecek, sıkıntılı insanlar haliyle olacaktır. 

Bakınız; 

Wordpress ücretsiz olabilir ama o verdiğiniz aylık hosting paraları ( Dünya para veriyorsunuz hostinglere ), SSL sertifikası alabilmek için ( siteniz https olmazsa 'siteniz güvenli değildir' ibaresi çıkar ) bir daha para verirsiniz. Bunlar ilk etapta blog yazmaya başlayan bir insan için çok ağır bedeller.

Parasal yönden sıkıntı yaşayan bir insana aylık şu kadar hosting öde onun ssl sertifikası şu kadar diyemezsiniz? derseniz o adam 1 aylık alır çıkar gider. 

Benim için bloggerda kalma sebebim açıkçası para. Sadece yıllık domain (alan adı)' na para verirsiniz başkada hiç bir şeye para ödemezsiniz. 

Uzun lafın kısası...

Çok profesyonel bir site kurmam gerekiyor her ay bahsettiğim giderleri karşılaya bilirim bilirim diyorsanız wordpress kurmalısınız net.

Ama ben blog yazmak istiyorum param yok googledan adsense ile para kazanmak istiyorum html kodlamayı youtubeden bakar yaparım lazım olduğunda diyorsan blogger'ı kullanmalısın.

Bu arada blogger ( Google ) tarafından destekleniyor. Bunu da söylemek istiyorum. Asla siber saldırıdan, yüksek trafik göndererek siteye ulaşım engellemeye çalışmaktan vs. şeylerden siteniz asla kapanmaz, patlamaz, kırılmaz. 

Başımızdaki siyasetçiler çok bilerek bloggerı kapatın demez ise... Bundan 10 yıl önce 2 ay süreyle kapanmıştı çünkü... 

Farkındayım çok yüzeysel bir açıklama oldu ama daha detaylı anlatmamı isterseniz aşağıdan mesaj atabilir, email ile bana ulaşabilirsiniz.

Bir sonraki blog yazımızda görüşmek dileğiyle.

Esenlikler ile kalmanız temenniyle. Hoşçakalın... 

Yorumları Göster

4 Yorum

 1. Bende halen Blogger'dan devam. Kötü yanlarınıda çekiyorum bu aralar ama yinede severim kendisini :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet ücretsiz olması ve böyle uğraşa uğraşa yapması çok eğlenceli geliyor banada ☺️ bakalım umarım ileride tıkanmayız ve wordpresse geçmeyiz ☺️

   Sil
 2. Merhaba blogunuz çok hoşuma gitti, güzel paylaşımlarınız var. Temanızın ismini paylaşmanız mümkün mü acaba? Temanızı çok beğendim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim beğenmene çok sevindim ☺️ tabiki temam şu : https://themeforest.net/item/atlas-creative-magazine-news-blogger-theme/36329659

   Sil