Web 3.0 Nedir? İnternetin Geleceği Değişiyor

İnternet devrimi web 3.0 geliyor


İnternetin Geleceğini Değiştiren Web 3.0 Nedir?

Web 3.0, semantik web yani 'yapay zekalı web' demek. Web 3.0, içerik kontrolünün insan elinden çıkarak yazılımların kontrolüne geçtiği bir dünyanın habercisi olarak görülüyor.

Web sürekli gelişen ve hala bitmemiş bir projedir, Web 3.0'ın ise ne zaman ortaya çıktığı henüz belli değil. Birçok internet bilimcisine göre Web 3.0 çağının başlarında bulunuyoruz.

Biraz daha konuyu açmak gerekirse: 

Web 1.0 döneminde yalnızca sayılı web site bulunurken kullanıcılar, sadece verilen bilgiyi alan kişi konumundaydılar. Tek yönlü bir bilgi akışı vardı.

Web 2.0 döneminde ise artık kullanıcılarda içerik üretebiliyor ve paylaşabiliyordu, yani artık sadece tek yönlü bir bilgi akışı yoktu. Web 2.0 'İnstagram 'Youtube 'Wikipedia 'Facebook gibi düzenli güncellenen internet sitelerinin de başlangıcı oldu.

Web 3.0 ise içeriklerin yalnızca kullanıcılar tarafından anlaşılmasına izin veren Web 2.0'ın aksine artık bilgisayarların anlayabildiği, yorumlayabildiği bir sistem geliyor. 

Bilgisayarlar Web 3.0 ile beraberinde web üzerindeki bütün verileri, içerikleri, linkleri, insanlarla bilgisayar arasındaki bütün işlemleri analiz edebilecekler.

Bir sonraki teknoloji yazımızda görüşmek dileğiyle.
Hoşçakalın.
Yorumları Göster

Yorum Gönder