Yeni Doğan Yoğun Bakımı (Detaylı Açıklama)

Yeni Doğan Bebeğim Neden Yoğum Bakıma Alındı?

Yeni doğan Yoğun Bakımı

 Hastalık yaşamak doğuştan itibaren ortaya çıkan, hatta anne karnındayken dahi ortaya çıkabilen sorunlardan biridir. Hamilelik sonrasında ortaya çıkan hastalık, risk ve komplikasyonlar, yeni doğan bebeklerde hastalık bulunma ihtimalini ve riskini ortaya çıkarır.

Annenin hamile kalmasından itibaren ya da daha öncesinde var olan bir rahatsızlığının bebekte de bulunma ihtimali yüksek ve riski büyüktür. Bu tür durumlarda yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedaviye ihtiyaç duyulur. Annenin yaşadığı herhangi bir kronik rahatsızlık veya kan analizlerindeki sorun, bebek için bu üniteye ihtiyaç duyulmasına sebep olur.

Bebekler Hangi Durumlarda Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesine Alınır?

Bebeklerin yeni doğan yoğun bakımına alınması için annenin bir takım komplikasyonları yaşamış ve bu komplikasyonların bebekte de olma ihtimali ortaya çıkmalıdır.

  • Kan hastalıkları,
  • Taşikardi,
  • Kalp,
  • Şeker hastalığı,
  • Yüksek tansiyon,
  • Yüksek ateş,

İshal gibi rahatsızlıkların büyük boyutlu olması doğum sonrasında bebeklerin yoğun bakımda gözetim altında tutulmasına ihtiyaç doğurur.

Yeni doğan Yoğun Bakımda Neler Yapılır?

Yeni doğan yoğun bakımda, bebeklerde yaşanan sağlık sorununa uygun olan tedavilerin ilk aşaması uygulanır. Solunum sıkıntısı çeken bebekler için oksijen takviyesi, kan değerleri düşük olan bebekler için uygun mineral takviyesi ve gelişme problemi yaşayan bebekler için gerekli vitamin ihtiyacı yeni doğan yoğun bakımında uygulanan işlemlerden birkaçı arasına girmektedir. Aynı zamanda kalp atışı hızı, nabız ve rahatsızlıklarına yönelik orderlar uygulanır.

Tüm Bebekler Yeni doğan Yoğun Bakım Ünitesine Alınır Mı?

Yeni doğan tüm bebekler yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınmamaktadır. Doğum sırasında ve ilerleyen günlerde bir sorun veya sıkıntı yaşayan bebekler bu üniteye alınarak, ihtiyaç duyduğu tedavi şekli yoğun ve sağlık görevlilerinin gözetimi altında verilmektedir. Sezeryanla yapılan doğum sonrasında, risk faktörü oluşma durumlarında ve vakum yardımıyla bebeğin alınması gibi durumlarda bebek yeni doğan yoğun bakım bölümüne alınacaktır.

Yeni doğan Yoğun Bakımlar Her Hastanede Var Mı?

Yeni doğan yoğun bakım bölümleri Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümü bulunan tüm devlet hastaneleri ve özel hastanelerde bulunur. Riskli gebelik ve riskli doğum sonrasında bebeklere yoğun tedavi uygulanması ve bebeklerin gözetim altında tutulması bu bölümün özelliğini ortaya çıkarır.

Yorumları Göster

Yorum Gönder