Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar Bitki Çayları Nelerdir?

Adet sancısı

Adet Sancısına İyi Gelen Çaylar Bitki Çayları Nelerdir?

Kadınlar adet dönemine yaklaşırken ve adet süresince bir takım sıkıntılar yaşamaya başlar. Hem psikolojik hem de fiziksel olan bu sıkıntılar değişik ruh hallerine sebebiyet verebilir. Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, göğüslerde hassasiyet, baş dönmesi, terleme, kas ağrıları, çarpıntı, bağırsak bozulmaları, halsizlik, uyku hali, ödem adet dönemine yaklaşırken adet sürecinde görülen fiziksel sıkıntılardır. Ruhsal olarak da kadınlar daha duygusal, agresif ya da depresif bir havaya bürünebilir. Adet döneminde çekilen sancı uzmanlar tarafından kalp krizine denk olarak görülmüştür. Bu süreç her ne kadar özellikle fiziksel ve ruhsal anlamda zorlayıcı olsa da etkilerinin hafifletilmesi ağrı kesici ilaçlar ve bitki çayları sayesinde mümkündür.

Adet Ağrısına İyi Gelen Şeyler Nelerdir?

Öncelikle adet döneminde genellikle kadınlar tarafından dikkat edilmese de beslenme son derece önemli. Başka bir ifadeyle, yenilmesi ve yenilmemesi gereken besinlere dikkat edilerek sürecin daha hafif atlatılması mümkün. Bunun yanı sıra yapabilecek fiziksel etkinlikler de adet ağrılarının azaltılması noktasında ciddi bir etkiye sahiptir. Doktorunuza danıştıktan ağrı kesici ilaç kullanılabilir ancak bu süreçte bazı bitki çaylarının tüketilmesi de etkili sonuçlar verebilir.

Adet Ağrısına İyi Gelen Çaylar Nelerdir?

Her kadın hayatının bir döneminde aklından ‘adet sancısına neler iyi gelir’ sorusunu geçirmiştir. Buna verilebilecek en güzel cevapsa her biri diğerinden daha sağlıklı bitki çaylarıdır.

Papatya Çayı

Papatya çayı tarih boyunca yorgunluğu atmak, sakinleşmeyi sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Kasların gevşemesini sağlayan papatya çayı bu yönüyle adet sancılarını azaltabilir.

Civanperçemi Çayı

Günde sabah ve akşam olmak üzere iki kere içilen civanperçemi çayı adet ağrısına en iyi etki gösteren bitkilerden bir tanesi olmasıyla bilinir. Regl dönemi başlamadan 3 gün içmek adet ağrılarını ciddi anlamda azaltır.

Safran Çayı

adet ağrısına iyi gelen bitkilerden bir tanesi de safrandır. Bunun nedeni safran çayının vücuttan kanı atmayı ciddi anlamda kolaylaştırmasıdır. Bunun yanında yatıştırıcı olması nedeniyle sancıların hafiflemesinde etkilidir.

Zencefil Çayı

Zencefil de adet ağrısına iyi gelen bitkilerden bir tanesidir. Adet söktürücü ve ağrı kesici özelliği olan zencefil çayı tüketilmesi halinde adet sancılarını ciddi anlamda azaltabilir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder