Anne Adayları Doğuma Nasıl Hazırlanmalı?

Hamilelik Süreci ve Doğum Hakkında Bilgi Edinme
anne adayları doğuma nasıl hazırlanmalı?

Anne Adayları Doğuma Nasıl Hazırlanmalı?

Doğum tecrübesi kadınlar tarafından yaşanabilecek en farklı deneyimlerden biridir. Bunun yanında erkek vücudunda bu tarz bir olayın gerçekleşmesi mümkün olmadığından kadın has deneyim olarak da ifade edilebilir. Kadınlar kendilerinden bir parçayı karınlarında besler büyütür ve yeri geldiğinde onu dünya ile tanıştırır. Süreç içerisinde birçok sıkıntı çeken anne adaylarının sıkıntısı yalnız dokuza ayla sınırlı kalmaz. Doğum anı kadınların en gergin oldukları andır. Özellikle ilk defa doğum tecrübesi yayacak olan anne adayı ciddi anlamda korkabilir; burada kulaktan dolma bilgiler önemli ölçüde etkendir. Anne adayının hamilelik sürecinin sonlarına yaklaşması ve doğum anında yaklaşması sırasında özellikle psikolojik olarak doğuma hazır olması önemlidir.

Annenin Doğuma Hazırlanması

Hamilelik süreci kaç defa yaşandığı fark etmeksizin her birinde farklı deneyimler kazanılır. Anne adayının bu deneyimlere olabildiğince hazırlamaya olması gerekir. Geçmiş hamileliklerde ya da duyulan hikayelerdeki olumsuzlukların mümkün olduğunca akıllara getirilmemesi gerekir. Aksi halde anne adayı ciddi anlamda gerilebilir ve doğum daha zor olabilir. Öyle ki söz konu durum ileri boyutlara ulaştığında annede doğum korkusu yerleşebilir. İkinci ya da daha fazla hamilelik yaşayan kadınlarda bu durum daha az yaşanmaktadır.

Hamilelik Süreci ve Doğum Hakkında Bilgi Edinme

Kadınların hamilelik süreci ve doğum hakkında bilgi edinmesi sürecin en sağlıklı şekilde işlemesi adına önemlidir. Bu nedenle ilk aylardan itibaren hamilelik süreci ve doğum hakkında belgeseller izlenmeli ve kitaplar okunmalıdır. Bu sayede anne adayı duyduğu yanlış bilgilerden uzaklaşarak doğumun doğal bir olay olduğu fikrine yakınlaşır; telaş yapmaması gerektiği duygusunu kendisinde yerleştirir. Öte yandan doğum hazırlanırken kurlara katılmak, başarılı doğum hikayelerini dinlemek doğuma en sağlıklı şekilde hazırlanılmasını sağlar.

Egzersizle Vücudun Güçlendirilmesi İhmal Edilmemeli

Hamilelik döneminde birçok kadın egzersiz yapmaktan çekiniyor olsa da hamilelikte egzersiz yapmanın faydası zannedilenden çok daha fazla. Egzersiz, anne adayının vücudunuzu güçlendireceği gibi ruhen ve bedende kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Bu nedenle doğuma hazırlık sürecinde egzersizlerin ihmal edilmemesi gerekir. Hamileliğin üçüncü ayından itibaren doktor tarafından belirlenen hareketleri anne adayının aksatmadan yapması önemlidir ancak aday kendini zorlamamaya dikkat etmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder