Bebek Gelişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler.

Bebeklerin gelişiminde dikkat edilmesi gerekenler

Bebek Gelişiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek gelişimi anne karnında başlar. Söz konusu gelişim doğumdan sonrada aynı şekilde devam eder. Bebekler doğdukları anda sınırlı sayıda reflekse sahiptir. Bu refleksler emme, ağlama ve yutkunma şeklindedir; diğer tüm reflekslerse sonradan kazanılır. Bebekler dış dünyayla temas etmelerinin ardından ilk olarak anneyle daha sonra ise etrafı ile etkileşim kurmaya başlıyor. Söz konusu etkileşimlerin artmasının ardındansa fiziksel, sosyal ve algısal gelişim hızlı şekilde tamamlanıyor. Anne- babanın rolü ise bu noktada hayati bir öneme sahip denilebilir. Zira, ebeveynlerin bebeğini yeterince iyi gözlemlemesi ve nelere nasıl tepki verdiğini belleğine kaydetmesi gerekiyor. 

Bebeğin Özgüvenin Gelişmesi İçin Kucağa Almak Önemli 

Bebekler doğum sonrasında anne sütüyle beslenir ve bir ayın sonunda başını dik tutmaya başlar. Ardından keskin gözleriyle etrafı seyrederek neler olup bittiğini kendince anlamlandırmaya çalışır. İkinci ayda ise ruhunu neşelendiren gülücüklerini atmaya başlıyorlar.

 Üçüncü ayda ise kafalarını kaldırmaya, çeşitli sesler çıkartmaya, ellerinden güç alarak kendilerini yukarıya kaldırmaya başlıyor. İşte bu üç aylık süreçte bebeğin anne sıcaklığını iliklerine kadar hissetmesi gerekiyor. Toplumda yaygın olarak söylenen kucağa alışmasın sözü bu aylar için kesinlikle geçerli değil. Aksine, anne sıcaklığını yeteli ölçüde hissedebilen bebekler, diğerlerine göre özgüven gelişim süreçlerini hem daha sağlıklı hem de daha hızlı tamamlıyor. Yani, bebeklerde özgüven gelişimi için anne sıcaklığı zannedilenden daha büyük öneme sahip. 

Sağlıklı Bebek Gelişimi Nasıldır? 

Sağlıklı bir bebek gelişim aşamalarını tamamlamasının ardından çocukluk dönemine geçiş yapar. Doğumdan sonraki her ay bebek yeni yetenekler kazanır. İlk olarak annesinin sesini tanıyan bebek ilerleyen aylarda diğer tüm sesleri anlamlandırmaya ve tepkiler vermeye başlar. İlk başlarda saçılan gülücüklerin yerini daha kendinden emin mimikler alır.

 Kendi hoşuna giden ya da gitmeyen şeyleri mimiklerine bakarak kolaylıkla anlayabilirsiniz. İlk etapta sadece boyunu kaldırabilse de zamanla vücudunda yer alan kasların gelişmesiyle hareketlenmeye ilerleyen dönemde de emeklemeye başlar. Bundan sonra çevreyi çok daha rahat keşfedebileceğini anlar ve deyim yerindeyse evde kendi çapında keşif gezileri düzenler. 

Yorumları Göster

Yorum Gönder