Bebeklerde Ateşe Dikkat!

Yüksek ateşe dikkat

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde ateş, her zaman ebeveynleri korkutan durumlardan birisi olmuştur. Ateş tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de vücutta yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunun habercisidir. Halk nezlinde yerleşen kanının aksine ateşin derecesi ile hastalığın şiddeti arasında net bir bağlantı yoktur. Yani, ciddi bir hastalık vücutta ateşi biraz yükselmesine neden olurken görece daha basit bir hastalık ateşi anormal ölçüde yükseltebilir. Ateş; vücudun enfeksiyona karşı verdiği olan tepkilerden birisidir; bazı tıp çevrelerinin görüşüne göre ateşin hemen düşürülmesi enfeksiyona karşı vücudu daha savunmasız hale getirebilir. Bu nedenle genel durumu iyi olan bebeklerde ateşe ilk etapta müdahale edilmemesi normal karşılanabilir. Ancak devreye bazı hastalıklar girmesi durumunda (kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere) acil müdahalede gerekebilir. Bunun yanında, 18-24 ay arasında bebeklerin vücut sıcaklıkları yetişkinlere göre daha fazladır.

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki vücut sıcaklığı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu nedenle vücut sıcaklığı kesin şu derecedir şeklinde bir yaklaşım doğru değildir. Yine de genelleme olarak bebeklerde ve çocuklarda vücut sıcaklığının ve normal ateşin 36, 4 derece olduğu söylenebilir. Bebeklerde yüksek ateş olarak değerlendirilebilecek rakamsa 38 derece ve üstüdür. Ateş eğer ki 14 günden az süreliyse akut, 14 günden fazla süreliyse kronik olarak değerlendirilir; bunlara ek olarak nedeni bilinmeyen ateşte vardır.

Bebekte Yüksek Ateş Durumunda Ne Yapılmalı?

Bebeklerde ateş belirtileri görülmeye başlandığında, ebeveynlerin aklına gelen ilk çözüm genellikle ateş düşürücülerdir. Ancak bebeklerde ateş düşürmek içine hemen ateş düşürücü ilaçlara sarılmak doğru bir davranış değil. Aslında burada nasıl müdahale edilmesi gerektiği bebeğin büyüklüğüne göre değişiyor. 0-3 ay arasında olan bebeklerde vücut ısısının üzerinde her derece sakıncalı olabilir ve ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu nedenle vakit kaybetmeden doktora başvurulması en doğrusudur. Daha büyük olan çocuklarda ise çocuğun genel durumunun izlenmesi gerekir. Ateşe rağmen çocuğun hareketlerinde ve solunumunda bir sıkıntı yoksa ateş düşürücüye başvurulabilir. Ardındansa mutlaka doktora başvurulmalıdır çünkü ateşin yüksekliği hastalığın ağırlığıyla paralel olmayabilir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder