Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci!

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebeklerde Diş Çıkarma Süreci

Bebeklerin büyüme ve gelişme süreçlerinin parçalarından bir tanesi de diş çıkarma evresidir. Bu süreç her ne kadar yetişkinler için heyecan verici olsa da bazı bebekler için deyim yerinde ise çileye dönüşebilir. Üçüncü ve on ikinci aylar arasında gerçekleşen diş çıkartma süreci sanılanın aksine bebeğin fiziksel gelişimi ile doğrudan alakalı değildir. Yani erken diş çıkaran bebeklerin fiziksel anlamda daha hızlı geliştiği sadece bir varsayım ve yanılgıdan ibarettir. Süreç yaklaştıkça bebeklerde diş çıkarma belirtileri görülmeye başlar. Bebeğin bulduğu her şeyi ağzına katmaya çalışması ilk işaret olarak değerlendirilebilir. 

Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

Bebeklerin ilk dişleri, genellikle 3. ayın dolmasının akabinde çıkmaya başlar. Diş çıkarma sürecinin başlamasının ardından bebeklerde salya artışı, sebepsiz yere gösterilen huzursuz davranışlar ve elini ağzına götürme davranışları gözlemlenir.

 Bebeklerde diş çıkarma zamanı konusunda bir genelleme yapmak mümkün olsa da bu durum bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. Öyle ki bazı bebeklerde diş çıkarma sürecinin başlangıcı on beşinci ayı bulabilir. Bu gecikme genetik faktörler, hormonal dengesizlikler ve beslenme durumuna bağlı olarak gelişebilir. 

Yine kesin olmamak ve bebekten bebeğe değişiklik göstermekle beraber genellikle ilk çıkan diş alt çenede yer alan kesici diştir. Ardından bebek 6 aylık bir süreçte 2 üstte, 2 altta olmak üzere toplamda 4 adet dişe sahip olur. Bunu takip eden dönemde ise 12 ila 18 ay arasında 4 adet azı dişi ve sonraki 6 aylık süreç içinde 4 adet köpek dişi bebeğin ağzında belirir. Normal şartlar altında 24 ila 36 ay aralığında bebeğin tüm dişlerinin tamamlanması beklenir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde diş çıkarma sırasında bir takım haberci belirtiler görülür ancak bu belirtilere dişin çıkmasına 3ay kala da rastlanabilir. Genel kanının aksine bu durum bebeğin genel sağlığıyla uzaktan yakından bir bağlantısı yoktur. Diş çıkartma belirtilerini ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Salya miktarında artış 
  • Ateş 
  • Huzursuzluk 
  • Beslenme dengesinde bozulmalar
  • Isırma davranışı gösterme
Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle. 
Hoşçakalın.

Yorumları Göster

Yorum Gönder