Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?
Bebeklerde hıçkırık nasıl geçer

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde hıçkırık son derece sık rastlanan bir durum olmakla beraber kimi zaman yetişkinleri endişeye sevk edebilir. Bu durum son derece normal olmakla beraber genellikle bebeklerin hıçkırmasına anne karnında bile rastlamak mümkündür. Araştırmalar 6. aydan sonra anne karnında meydana gelen küçük spazmlarında bebeğin hıçkırmasıyla bağlantılı olduğunu kanıtlamıştır. Bu kimi zaman komik kimi zamansa can sıkıcı durumun ortaya çıkmasını sağlayansa diyafram kasılmasıdır. Özellikle ebeveyn olmayı ilk kez deneyimleyen kişilerde endişeye neden olan hıçkırık, diyafram kasılmasına bağlı olarak ses tellerinin normalin üzerinde açılıp kapanmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Bebeklerde Hıçkırık Neden Olur?

Bebeklerde hıçkırık, akciğerlerin gelişmesine paralel olarak görülmeye başlar. İlk birkaç ay çerisinde yoğun şekilde devam etse de zamanla görülme sıklığı düşer. Hıçkırık, tıpkı öksürme ve hapşırma gibi kontrol edilemeyen refleksler içerisinde yer alır. Hıçkırık ortaya çıkması noktasında pek çok görüş olmakla beraber doktorlar dahi bu konu hakkında fikir birliğine varabilmiş değillerdir. Yine de hıçkırık konusunda bir takım teoremler üzerinde uzlaşıldığı söylenebilir. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de beslenme esnasında ortaya çıkabilir; yenidoğanlarda görülen hıçkırığın en sık rastlanan sebebi de budur. Bunun yanı sıra yanlış nefes alma halinde de hıçkırık meydana gelebilir. Genellikle 7 dakika kadar süren bu durum, ebeveynlerin düşünüldüğü gibi bebeklerde rahatsızlık meydana getirmez. 

Hıçkırık tetikleyen diğer faktörlerse; 

  • Oda sıcaklığının ani değişimi
  • Anne tarafından tüketilen besinler
  • Bebeğin gereğinden fazla beslenmesi ve
  • Hava yutması şeklindedir.

Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Bebeklerde hıçkırık son derece doğal olsa da deneyimsiz anne babalar ‘bebeklerde hıçkırık nasıl geçer’ sorusuna yanıt bulmak adına araştırmalara girişebilir. Bu durumun temelinde koruma içgüdüsü yatmakla birlikte araştırma kanyaklarını genellikle büyükler ya da internet oluşturur. Hıçkırık bebeklerde çok kısa süreli solunumu engelleyebilir ancak bu durumda telaş edilmesine gerek yoktur. Bebekler kısa süreli bu engellemelerle başa çıkabilir; hıçkırığın 4 dakikadan uzun sürmesi halinde ise bebekler bu durumdan rahatsız olmaya hatta sinirlenmeye başlayabilir. 

Bu durumda ebeveynler tarafından hıçkırığın ne zaman ortaya çıktığı ne kadar sürdüğü takip edilmeli ve not alınmalıdır. Beslenmeye bağlı hıçkırık ortaya çıkıyorsa bebeğin beslenme pozisyonunun değiştirilmesi hıçkırığın ortadan kaldırılması için yeterli olabilir. Bebeklerin beslenme esnasında hareketli olmasına izin vermemek, beslenmenin tamamlanmasının ardından 20 dakika bebeği dik pozisyonda tutmak ve yine beslenme sonrasından bebeği aşağı yukarı hareket ettirmek hıçkıra etkili çözümler olabilir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder