Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur?
Bebeklerde kabızlık neden olur?

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? Belirtileri Nelerdir? 

İnsanlar sindirim sistemi problemlerini hayatının her döneminde yaşayabilir. Kabızlıkta en bilinen bir sindirim sorunlarından birisidir. Bu sorun yetişkinlerin hayatını bile ciddi ölçüde etkiler; böyle bakıldığında bebekler üzerinde yaşattığı olumsuzluklar daha net anlaşılabilir.

Kabızlık, bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucu oluşur; buna bağlı olarak dışkılama seyrekleşir ve normale göre daha zor bir hal alır. Yetişkinler bu durumu kısa zaman içinde fark ederek önlem alabilirken tek besini anne sütü olan bebeklerde kabızlık belirtilerini fark etmek o kadar kolay değildir. Kabızlık durumunda bebeğin karın bölgesinde şişlik, huzursuzluk, ağlama, dışkının parça parça olması gibi belirtiler görülür. Kabızlıktan şüphelenildiğinde bebeğin dışkılama esnasında ne denli zorladığı takip edilmelidir. Kabızlığın kesinleşmesi durumunda ise evham yapmaya gerek yoktur; kısa süreli tedaviler sayesinde bebek sağlığına kavuşabilir.

Bebeklerde Kabızlık Neden Olur? 

Anneler bebeklerinin kabız olduğundan şüphelendiğinde hemen ‘bebeklerde kabızlık neden olur’ diye araştırmaya girişirler. Bebeklerde kabızlık şikayetlerine genelde 6 aylık dönemin tamamlanmasının ardından rastlanır. Bağırsakların yabancı gıdalara henüz uygum sağlayamaması nedeniyle bu süreçte kabızlık görülmesi normaldir. Bunun yanında bebeğin stres altında olması da kabızlığa neden olabilmektedir. Bebeklerde gelişen kabızlığın nedenleri arasında şunlar sayılabilir;

  • İnek sütü ile beslenme
  • Pirinç içerikli mamalarla beslenme 
  • Lif yönünden fakir gıdalar tüketme.
  • Sıvı alımında yetersizlik 
  • Enfeksiyon 
  • Kronik rahatsızlıklar

Bebeklerde Kabızlık Tedavisi 

Bebeklerde kabızlık şikayeti, genellikle sorunun kaynağının tespit edilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması sayesinde ortadan kaldırılabilir. Bağırsaklar düzenli çalışması adına bebeğin sıvı tüketim miktarı arttırılmalıdır. Öyle ki altıncı ayını dolduran bebeklerde sıvı tüketimi günlük 900 ml’ye kadar çıkartılmalıdır. 

Bunun yanında gerekli vitaminlerin sağlanması ve kabızlık şikayetlerinin ortadan kaldırılması adına bebeklere günlük olarak 60 ila 100 ml arasında meyve suyu içirmek yerinde bir tercih olabilir. Lif yönünden zengin yiyecekler tüketilmesi de bağırsakların çalışması noktasında etkili olacağından bezelye, armut ve kuru erik püresi gibi yiyecekler tercih edilebilir. Bunlara ek olarak bağırsakların çalışması için bebeklerin bacaklarının sık sık hareket ettirilmesi gerekir. Bu hareketten kasıt, toplumda son derece yaygın olan ve bisiklet sürmeyi anımsatan, bacakların bilek kısımlarından kavranarak hareket ettirilmesidir. Üstelik bu hareket bebeğin gaz çıkartması noktasında da oldukça yardımcıdır.

Yorumları Göster

Yorum Gönder