Beyaz Adaçayı Faydaları ve Kullanım Şekli

Beyaz adaçayı nedir?

Beyaz adaçayı günümüzde tütsü yakılırken kullanılan en popüler bitkilerin başında geliyor. Daha önce adaçayının faydalarını duymuştuk.. Peki, beyaz adaçayı faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

Bir ortamda havayı temizlemek için farklı aromatik bitkiler ve uçucu yağlar ile tütsü yakabiliriz. Beyaz adaçayı tütsü olarak tercih edilebildiği gibi çayı da hazırlanıp tüketilebilir.

Beyaz Adaçayı Nedir?

Bilimsel adı Salvia apiana olan çok yıllık yaprak dökmeyen bir bitkidir. Meksika, ABD ve çöl bölgelerinde yetişir. Bu bitki ovulduğunda, yakıldığında ve demlendiğinde aromasını ve esansiyel yağını ortaya çıkarır. Sağlık, kozmetik ve aromaterapi alanlarında sıkça kullanılır. Küçük kurutulmuş otlar halinde demet demet satılabilir. Aktarlarda bulunabilir.

Beyaz Adaçayı Faydaları

Beyaz adaçayı tütsüsü de çayı da çeşitli faydalara sahiptir. Sinüsleri temizler, burun tıkanıklığını giderir, bakterileri öldürür, iltihabı giderir, sindirime yardımcı olur. İşte, beyaz adaçayının faydaları!

Sinüs Enfeksiyonlarını Geçirir

Bitkiyi yakarak ve tütsü kokusunu soluyarak tıkanan sinüslerinizi açabilirsiniz. Antioksidan içerdiği için sinüslerdeki iltihabı azaltır. Aynı şekilde çayının buharını da soluyabilirsiniz.

Antibakteriyeldir

Beyaz adaçayı tüketmek, vücuttaki bakterileri azaltabilir.

İltihap Giderir

Adaçayı eklem ağrısını ve eklem rahatsızlığının belirtilerini hafifletir. Adaçayında fitoöstrojenlerin ve diğer antioksidan bileşiklerin bulunması oldukça iyidir. Adet sendromu, menopoz belirtileri gibi kadınsal sağlık sorunlarında oldukça etkilidir.

Sindirime Yardımcı Olur

Bağırsak faaliyetlerini düzenlemeye yardımcıdır. Hemoroid iltihabını azaltarak hemoroid tedavisinde etkilidir.

Ortamı Temizler

Kurutulmuş beyaz adaçayı yakma işlemi ortamdaki negatif enerjileri dışarı atar.

Stres ve Anksiyete Tedavisinde Kullanılır

Adaçayındaki aktif bileşenler ve güçlü aroması sayesinde, tütsü veya çay buharını soluyan kişilerde stres ve anksiyete gibi sağlık problemleri tedavi edilebilir.

Beyaz Adaçayı Nasıl Kullanılır?

Beyaz adaçayı kurutulmuş olarak satılıyor. Bu bitkinin çayını demleyebilir, yapraklarını yakarak tütsü olarak yakabilirsiniz. Çayı veya yağını topikal olarak vücudunuza kompres olarak uygulayabilirsiniz. 1 çay kaşığı kuru adaçayı yaprağı veya 2 çay kaşığı taze adaçayı yaprağının üzerine 1 fincan kaynar su ekleyip 2-3 dakika demleyin. Çaya limon ve bal ekleyebilirsiniz.

Beyaz Adaçayı Yan Etkileri

Bazı kişilerde mide bulantısı, kusma, solunum problemleri, ciltte döküntü veya kan basıncında dalgalanma gibi yan etkiler görülebilir.

Yorumları Göster

1 Yorum

  1. Paylaşımda bulunduğunuz içerikleriniz oldukça bilgilendirici, güzel bir sayfa emeğiniz için teşekkürler :)

    YanıtlaSil