Çocuklarda Balgam Nasıl Atılır?

Balgam Söktürücü Bitkiler
Çocuklarda balgam nasıl atılır?

Çocuklarda Balgam Nasıl Atılır? 

Soluk alıp verme insan hayatinin en vazgeçilmez reflekslerinden biri olmakla beraber kanın oksijen olarak zenginleşmesini sağlar. Nefes alma esnasında ciğerlere giren tek şeyse sadece oksijen değildir. Oksijenle beraber canlı ya da cansız birçok madde de akciğerlere ulaşır. Balgamın genel yapısını oluşturan mukussa bu yabancı maddelere karşı vücudun savunuma mekanizmasıdır. Nefes alma sırasında ciğerlere ulaşan yabancı maddeler mukusun içerisinde hapsedilir. Solunum yollarında bulunan küçük tüycükler, mukusu ve içeriğinde hapsedilen yabancı maddeleri yer çekiminin tersi yönde hareket ettirirler. Bu taşınma esnasında ise öksürük refleksi devreye girerek balgam vücuttan uzaklaştırılır. Çocuklarda balgam oluşumu yetişkinlere nazaran daha fazla olabilir; bunun nedeni çocukların, yetişkinlere göre daha aktif bir yaşam sürmesidir.

Balgam Nasıl Atılır? 

‘Çocuklarda balgam nasıl atılır’ sorusunun cevabı yetişkinler tarafından uzun yıllardır merak edilir.

Anne-babalar, çocuğun balgam atmasını ‘eyvah çocuğum hasta oluyor’ şeklinde değerlendirseler de durum böyle değildir; balgam vücudun savunma mekanizması olarak yaradılıştan bu yana vardır ve belli bir kütleye ulaştığında vücuttan atılır. Çocuğun balgamı dışarı daha kolay atması ise bol su tüketimi ve burun spreyleri ile mümkündür. Balgam atma şikayetinin sıklaşması durumunda havalandırma sistemleri akıllara gelmeli ve ne kadar temiz oldukları kontrol edilmelidir. Klima gibi oda sıcaklığının kontrolünü sağlayan sistemlerde çeşitli toz ve partiküller birikebilir. Bu yabancı maddelerin solunumla birlikte ciğere alınması balgam oluşmasına neden olabilir. Balgam üretimi fazla olan ve çeşitli nedenlerde balgam atamayan çocuklarda balgam söktürücü ilaçlar kullanılabilir ancak ilaçlar mutlaka doktor tarafından hastanın durumu analize edilerek reçete edilmelidir.

Balgam Söktürücü Bitkiler 

Çocuklarda balgam söktürücü şurup ya da ilaçlara alternatif olarak ilaçsız tedavilerde tercih edilebilir. Özellikle durumun ileri boyutlarda olmadığı zamanlarda bazı bitkiler balgamın atılmasını ciddi ölçüde kolaylaştırabilir. Balgam söktürücü bitki çayları özellikle ilaç kullanmayı sevmeyen çocuklar için lezzetli bir yöntem olabilir. Balgam söktürücü bitki çayları ise şu şekilde sıralanabilir; 

Kekik Çayı 

Nane Çayı 

Rezene Çayı 

Okaliptüs Çayı 

Melekotu Kökü Çayı 

Meyan kökü çayı

Bunlara ek olarak fizyoterapi de balgam söktürme noktasında etkili sonuçlar sağlayabilir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder