Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Kardeş Kıskançlığının Belirtileri?
Çocuklarda kıskançlık
 

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı   

Kıskançlık dürtüsü, insanın doğasında olan ve zaman zaman ortaya çıkabilen duygudur. Bu durum kimi zaman ciddi sıkıntılara neden olabileceği gibi daha farklı boyutlara da evrilebilir. Kardeş kıskançlığı ise genellikle küçük yaşlarda görülen ancak ileri yaşlarda da devam edebilen psikolojik durumdur. Kıskançlık duygusunun ortaya çıkmasında birçok etken söz konusudur. 

Kardeş kıskançlığının en önemli nedenini ise genellikle ebeveynler oluşturur. Ebeveyn tarafından yapılan yanlış yönlendirmeler ya da ilginin sadece tek çocuk üzerinde yoğunlaştırılması zamanla kıskançlık duygularının oluşmasına neden olabilir. Kardeşlerin birbirini kıskandığından emin olmak içinse davranışlarının düzenli takip edilmesi gerekir. Durumdan emin olunduğundaysa bazı tedbirler alınarak kıskançlık duygusu ortadan kaldırılabilir ya da minimize edilebilir. 

Kardeş Kıskançlığının Belirtileri?

Kardeş kıskançlığının belirtileri hemen her çocukta aynı şekilde kendini gösterir. Kıskançlık belirtisi gösteren çocuklar sıklıkla ebeveynlerden uzaklaşma davranışı sergiler. Bu tarz bir davranışta bulunan çocuk, ebeveyni konuşurken onu dinlemez ya da ailece geçirilecek olan vakitlerde uzak kalmak ister. Diğer sık görülen davranışsa kardeşe kaba davranılmasıdır. Kıskançlık duygusunu hisseden çocuk kardeşini her fırsatta hırpalamak isteyebilir. 

Bu durumda çocuğa karşı ters tepkilerden özenle kaçınılmalı ve anlayışlı bir ses tonuyla konuşarak kendini ifade etmesi sağlanmalıdır. Kıskançlığın en net belirtilerinden biri de altını ıslatma ya da parmak emme davranışıdır. Çocuk yaşadığı özgüven eksikliğinin dışa vurumu olarak gece altını ıslatabilir veya parmak emme tarzı davranışlar sergileyebilir. Gözlemlenmesi gereken diğer davranışlar ise uzun süreli ağlama krizleri ve ortadan kaybolmaktır. Kıskançlık gösteren çocuk, ebeveynin ilgisini çekmek adına uzun süreli ağlama krizlerine girebilir ya da bulunmak için saklanma davranışı gösterebilir. 

Kardeş Kıskançlığı İçin Çözüm Önerileri

Kardeş kıskançlığı için çözüm önerileri arasında en kolay uygulanabilecek yöntem çocukla bağın güçlendirmesidir. Bunun için çocukla geçirilen vakit arttırılmalı ve kendisine karşı olan sevgi net bir şekilde hissettirilmelidir. Aksi halde kardeşler arasında oluşan uçurum tahmin edilemez boyutlara ulaşabilir. Bunun yanında gün içerisinde çocuğa gülümsemek ihmal edilmemelidir. 

Varsayımlara göre, gün içinde çocuğa yapılan birkaç ufak tebessüm, çocuğun kendisine duyulan sevgiyi en derinden hissetmesini sağlar. Öte yandan çocuğun yaşadığı stres düzeyini ciddi oranda azaltır. 

Kıskançlığın ileri boyutlarda olduğunda ise çocuk ‘ölmek istiyorum’ tarzı cümleler saf edebilir. 

Bu durumda son derece naif ve şevkat dolu bir sesle yaklaşılmalı üstüne gidilememelidir. Böyle bir cümle ile karşılaşıldığında mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Yorumları Göster

1 Yorum

  1. Düzgün yönetilirse hiç bir sorun olmaz.Adalet ilk ilkedir.

    YanıtlaSil