Doğum Sonrası Göğüs Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doğumdan sonra meme bakımı
Doğum sonrası göğüs bakımı

Doğum Sonrası Göğüs Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doğumdan sonra belki de birçok annenin merak ettiği sorulardan bir tanesi de, "meme bakımı nasıl olmalıdır," olsa gerek. Çünkü daha kaliteli emzirme olması için, meme bakımı bu yönde oldukça önem arz etmektedir. Biz de bu içeriğimizde, doğum sonrası meme bakımı ile ilgili birkaç önemli maddeyi paylaşıyor olacağız.

Doğum Sonrası Meme Bakımı Nasıl Olmalıdır?

1. Göğüsleriniz için Doğru Sütyeni Seçin:

 Anne adaylarının kesinlikle, doğru sütyen seçiminde bulunması gerekir. Bu durum, göğüslerde görülebilecek olumsuz durumların önüne geçebilecektir. Bu yüzden, çok gergin olmayan bir sütyen seçimi, olası ağrı ve acılar açısından olumlu fayda sağlayacaktır. Pamuklu ve yumuşak dokulu, kaliteli sütyen seçiminde bulunmanız, bu gibi emzirme döneminde oldukça önem arz eder.

2. Meme Çatlakları için Krem Kullanın:

 Doğum sonrası maalesef ki meme uçlarında çatlaklık ve gerilme gibi durumlar görülebiliyor. Bu çatlakların bakımına yönelik olarak merhem kullanılabilir.

"Ancak kullanacağınız kremi mutlaka doktorunuzun yazması gerekir. Doktorunuzun yazmış olduğu ilgili kremi, göğüs ucunuza masaj yapar gibi, hafif bir şekilde sürebilirsiniz."

3. Meme Sağlığı için Çoğu Zaman Emzirin:

 Annelerin doğum sonrasında göğüs uçlarında gerilmeler görülebilir. Bunun en temel sebebi, göğüsteki doluluk hissidir. Bu yüzden, meme uçlarının gerilmesinin önüne geçebilmek adına, sık aralıklar belirleyerek emzirmeniz tavsiye edilebilmektedir. Ayrıca gerilme gibi durumların önüne geçebilmek adına, ılık bir duş da alabilirsiniz.

4. Göğüslerinizi Daima Temiz Tutun:

 Annelerin doğum sonrasında göğüs bakımı için muhakkak göğüslerini temiz tutması gerekir. Göğüs bölgesinde bulunan yağların zarar görmemesi için ise, temiz bir bez yardımı ile bakım yapılmalıdır. Baskı yapmadan ve yumuşak bezlerin yardımı ile bakım yapabilirsiniz. Ek olarak, sabun kullanımı tahrişe neden olabileceği için, çoğu durumda tavsiye edilmez.

Yorumları Göster

Yorum Gönder