Gebelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?
Gebelik Testi Nedir? Ne Zaman Yapılır?

Gebelik Testi Nedir? Nasıl Yapılır? 

Gebelik testi, anne olmak isteyen ya da hamilelik şüphesi bulunan kişiler tarafından en merak edilen konuların başında gelir. Gebelik testinde amaç, hamileliğe bağlı olarak vücutta artmaya başlayan Beta-HCG hormonunun kanda veya idrarda miktarının ölçülmesidir. Gebelik planlayan çiftler tarafından yakından tanınan hormonun halk arasındaki ismi ise hamilelik hormonudur ancak her ne kadar gebelikle ilişkilendirilse de çeşitli hastalıklara bağlı olarak da yükselebilir. Bu nedenle gebelik testinin pozitif çıkması durumunda sonucun daha net anlaşılması adına sağlık kuruluşlarına başvurmak en doğrusudur. 

Gebelik Testi Nasıl Yapılır? 

Temelde iki çeşit gebelik testi vardır; bunlardan birisi kanla diğeri ise idrarla yapılır. Kan ile yapılan gebelik testinde sonuç daha güvenilirdir. Gebeliğin belirlenmesi adına yapılacak olan kan testi, kişinin damar yolundan alınan bir miktar kanla yapılır. İdrar sayesinde de gebeliğin tespit edilmesi mümkündür. Bunun için anne adayından idrar kabına numune alınır, ardındansa test çubuğu numuneye batırılarak laboratuvarda gebelik testi yapılır. Evde yapılan gebelik testlerinde de süreç hemen hemen aynı şekilde işler. Eczaneden temin edilen gebelik testinin üzerine anne adayı idrarını yapar. Bu sırada idrarın çubuğu orta kısmına gelmesine önemlidir. Biraz beklenmesinin ardından çubukta yer alan iki çizginin durumuna bakılarak gebelik var mı yok mu tespit edilir. 

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır? 

Anne adaylarının ya da hamilelik şüphesi olanların kafa karışıklığı yaşadığı noktalardan birisi ne zaman gebelik testi yapılması gerektiğidir. Bu konunun daha net şekilde anlaşılması adına hamilelik sürecinin bilinmesi gerekir. Döllenme, toplumun genelinde yaygın olan yanlış algının aksine rahimde değil yumurta kanalında gerçekleşir. Ardından döllenmiş yumurta rahim bölümüne geçer, zigotun burada tutunabilmesi haline gebelik süreci beklenmeyen bir durum olmadığı sürece normal seyrinde devam eder. Zigotun rahim duvarına tutunamaması halinde ise düşük dediğimiz durum ortaya çıkar. Bebek rahme tutunduktan sonra ise HCG hormonu belirgin şekilde artış gösterir. Gebelik testininse beklenen adetin ilk gününden 2 hafta sonra yapılması en doğrusudur. Aksi halde doğru sonuçların elde edilme olasılığı düşüktür. 

Yorumları Göster

Yorum Gönder