Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Hamilelikte diş sağlığı sorunlarının nedenleri
Hamilelikte diş sağlığının önemi

Hamilelikte Ağız ve Diş Sağlığının Önemi Nedir?

Hamilelikte ağız ve diş bakımı anne ve bebek sağlığı için hayati derecede önemlidir. Hamilelik boyunca bazı anne adaylarında diş problemleri görülebilir. İşte, hamilelik süresince ağız ve diş sağlığı için dikkat edilmesi gerekenler...

Anne adaylarının hamilelik döneminde düzenli olarak diş hekimini ziyaret etmeleri önerilmektedir. Hamilelik bazı kadınlarda diş problemlerine yol açabilir ve bu süreçte ağız ve diş bakımı anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir.

Anne adayları bu süreçte kadın doğum uzmanı dışında bir bölüme görünmenin hamilelikleri açısından riski olacağını düşünse de, diş muayeneleri hamileler için son derece güvenlidir. Hamilelik, bazı kadınlarda diş eti hastalığı ve diş çürümesi dahil olmak üzere bazı diş sorunlarına yol açabilir. Hamilelik sırasında hormonlar diş etlerini ve dişleri etkiler.

Anne adaylarının dişlerini günde iki kez florürlü diş macunu ile fırçalaması ve diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmesi önerilmektedir. Bunlar, hamilelik sırasında dişleri ve diş etlerini olabildiğince sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.

Bazı diş problemleri gelişmekte olan bebeği etkileyebilir!

Araştırmalar, hamile kadınlarda şiddetli diş eti hastalığının ne yazık ki düşük veya erken doğuma sebep olabildiğini göstermektedir. Üstelik erken doğan bebeklerde beyin hasarı, görme ve işitme sorunları riski büyüktür. Diş eti hastalığı hamilelik sırasında diş hekimi tarafından tedavi edilebilir.

Hamilelikte diş sağlığı sorunlarının nedenleri

Hamilelik sırasında diş sağlığı sorunlarının yaygın nedenleri şunlardır:

 • Diş eti problemleri
 • Kusma
 • Şekerli yiyecekler tüketmek
 • Diş fırçalarken öğürmek
 • Diş eti iltihabı
 • Hamilelik hormonları
 • Diş eti enfeksiyonu

Diş etleriniz kanarsa, dişlerinizi fırçalamayı bırakmayın. Yumuşak başlı bir diş fırçası ve florürlü diş macunu kullanın ve günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Kusma yaşıyorsanız şu önerileri deneyin:

Kustuktan hemen sonra dişlerinizi fırçalamaktan kaçının. Dişler mide asitleriyle kaplıyken fırçalama hareketleri diş minesini çizebilir.

 • Ağzınızı sadece musluk suyuyla iyice durulayın.
 • Florür içeren bir gargara kullanın.
 • Florürlü bir gargaranız yoksa, parmağınıza florür içeren bir diş macunu sıkın ve dişlerinizin üzerine sürün. Su ile iyice durulayın.
 • Kustuktan sonra bir saat bekleyin ve tekrar dişlerinizi fırçalayın.

Hamilelik sırasında kalsiyum tüketimini artırın

Hamilelik sırasında kemiklerinizi ve gelişmekte olan bebeğinizin ihtiyaçlarını korumak için yediğiniz veya içtiğiniz gıdalarla kalsiyum alımı miktarını artırmanız gerekecektir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder