Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?
Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik sürecinde anne adayının pek çok açıdan dikkatli olması gerekir. Ani hareketlerden sakınmak, ağır kaldırmamak en bilinenleri olmakla beraber en az bunlar kadar önemli bir şey daha vardır; hamilelikte beslenme. Hamilelikte anne adayının 11 ila 14 kilo arasında kilo artışı sağlaması normal karşılanır ancak bunun üzerinde bir kilo artışı sağlıksız beslenmeye işaret eder. 

Anne adayı 14 kilodan fazla bir artış yaşamışsa, bu durum kalori açısından yüksek ancak besin değeri açısından yetersiz gıdalar ile beslenildiğine işaret eder. Yani, bebekten çok anne kilo almaktadır. Hamilelik sürecinde bebeğe sağlıklı bir büyüme ortamı sağlamak adına hormonlar yüzlerce kat fazla olacak şekilde salgılanır. 

Buna bağlı olarak anne adayı mide bulantısı, sindirim bozuklukları gibi bir dizi semptom gösterebilir. Anne adayı ilk on iki hafta içerişinde istediği gibi beslenebilse de özellikle 12. haftadan sonra durum değişir.

Hamileliğin İlk Aylarında Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte beslenme deyince iki kısımda ele almak en doğrusudur. İlk üç ay ve daha sonrası. Hamileliğin 12. haftaya kadar olan sürecinde anne adayının folik asit takviyesi alması oldukça önemlidir. Bu süreçte yaşanabilecek mide bulantıları ve koku hassasiyeti nedeniyle baharatlı, yağlı ve yoğun kokulu yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bu sınıfa girmeyen yiyecekler anne adayında meydana gelebilecek bulantıların bastırılması noktasında etkili olabilir. 

Hamilelikte, tıpkı normal bireylerde olduğu gibi et, süt, balık ve yumurta gibi yiyecekler tüketilmeli ancak hassasiyet başlamışsa aday kendisini zorlamamalıdır. Bu dönemde bebekler, annenin beslenmesinden olumlu ya da olumsuz olarak etkilenmezler.

Hamilelikte 3. Aydan Sonra Nasıl Beslenilmeli

Hamilelikte beslenmenin önemi üçüncü aydan sonra başlar. İlk üç ayın ardından adayın hormonları düzene girmeye başlar. Yani, kişi hem psikolojik hem de fiziksel anlamda normale döner. On ikinci haftanın tamamlanmasının ardından beslenmeye özen gösterilmelidir. Bunun nedeni on ikinci haftadan itibaren beslenmenin anne sağlığını, bebeğinse gelişim sürecini doğrudan etkilemesidir. 

Gebeliğin bu döneminde daha fazla kalori almak gerekir; günlük alınması gereken kalori miktarı 2200’e kadar çıkartılmalıdır. Anne adayı kendine beslenme programı yapmalı ve 3 ana öğüne 3’ te ara öğün eklenmelidir. Öğünlerde meyve, yoğurt, süt gibi kan şekerini dengeleyecek besinlere yönelim sağlanmalı açlık hissini yatıştıracak gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder