Hamilelikte Ruhsal Değişimler Nelerdir?

Hamilelikte Ruhsal Sorunlar
Hamilelikte Ruhsal Sorunlar

Hamilelikte Ruhsal Değişimler

Hamilelik, anne adayını hem bedensel hem de ruhsal olarak etkileyen bir süreçtir. Anne adayının anormal ölçüde değişen hormon düzeyi bir takın ruhsal değişimleri beraberinde getirebilir. Ancak bu noktada genelde endişe gerek yoktur çünkü hamilelikte ruhsal değişimler son derece normaldir. Hele ki hormon düzeyinin kısa zaman içinde yüzlerce kat arttığı düşünüldüğünde. 

Bu dönemde erkek bireylerin (özellikle ilk 12 hafta) eşlerine karşı normalde olduğundan daha anlayışlı olması gerekir. Anne adayları bu dönemde genellikle sevgi dolu ve şevkatli olurlar ancak hiç umulmadık bir yerde de ters bir tepki vermeleri son derece normaldir.

Fiziksel Değişimlere Bağlı Yaşanan Ruhsal Değişimler

Herkesçe bilindiği gibi kadınlar, erkelere göre fiziksel görünüşleri noktasında çok daha hassastır. Hamilelik döneminde meydana gelen fiziksel değişimler, ruhsal değişimlere neden olabilir. Aslına bakılırsa, özellikle ilk kez anne olacak adaylarda en sık yaşanan ruhsal değişimler genellikle fiziksel kaynaklıdır. 

Hormonal yükselme nedeniyle adaylar daha alıngan, daha duygusal ve daha içine kapanık bir ruh haline bürünebilir. Tekrar belirtmek gerekir ki hamilelikte ruhsal değişimler son derece normaldir ancak uzun süreli ağlama krizlerinde ya da bebeği durduk yere reddetme halinde uzman görüşü almak yerinde bir karar olabilir.

Hamilelikte Ruhsal Değişimlere Karşı Eş Ve Aile Desteği

Toplumda nesilden nesile aktarılan bir söz vardır; ‘hamilelik iki kişiliktir’. Gebelik sürecinde, anne adayları her zamankinden daha hassas bir yapıya bürünür. Hamilelik sürecinde kadınlar, eşleri ve aileleri tarafından destek görmek isterler. Bu nedenle hamile kadına olabildiğince anlayışlı, hoşgörülü davranılmalı, sıkıntılı süreci rahat atlatılabilmesi adına doğum anına kadar ilgi üzerinden eksik edilmemelidir. Sağlıklı bir hamilelik süreci için çiftin dayanışması son derece önemlidir. Aksi tavrılar anne adayının psikolojik durumunu olumsuz etkileyebileceği gibi bebek için ciddi riskler teşkil edebilir. 

Hamilelik sürecinde kadınların en sık dile getirdiği şikayetlerden birisi sosyal yaşantılarının kısıtlanmasıdır. Söz konusu şikayetlerin önüne geçmek adına anne adayının da katılabileceği ancak fiziksel anlamda zorlanmayacağı etkinlikler yaratılabilir. Normal zamanda görüştüğü arkadaşları ile sosyalleşmesini sağlamak ruh haline pozitif yönde etkiler. Böylelikle hamilelikte ruhsal değişimlerin görülme sıklığı önemli ölçüde azaltılabilir.

Yorumları Göster

Yorum Gönder