Hamilelikte Sporun Faydaları

hamilelikte spor nasıl yapılır?
Hamilelikte sporun anneye yararı

Hamilelikte Sporun Faydaları

Hamilelikte spor yapmak birçok anne adayı tarafından tercih edilmez. Bunun nedeni koruma içgüdüsünün daha bebek anne karnındayken başlamasıdır. Bu dönemde anne adayları bebeklerine bir zarar gelebileceği endişesi nedeniyle spor yapmaya sıcak bakmaz. Oysa; hamilelikte sporun faydaları zannedildiğinden daha fazladır ve adaya birçok fayda sağlar. Ancak spor yaparken limitin fazla zorlanmaması ve kontrollü olunması şarttır. Burada hangi ayda hangi sporun yapılabileceğinin de bilinmesi önemlidir. 

Hamileliğin İlk Üç Ayına Uyan Sporlar

Hamileliğin ilk üç ayında, hafif tempolu yürüyüşler en uygun olan spordur. Bunun yanına omurgayı güçlendirecek olan sırt egzersizleri de eklenebilir. Ek olarak, hamileliğin ilk haftalarından itibaren hamile yogası ve pilatesi uzmanlar tarafından şiddetle önerilir. Haftada 3 ila 5 gün arasında yapılacak yürüyüşler anne adayına büyük katkı sağlamaktadır. Öte yandan, anne adayı kendisini zorlamamaya özen göstermeli ve sporun temposunu kendine uygun şekilde ayarlamalıdır. 

Hamilelikte Pilates ve Yoganın Faydası 

Hamilelikte yoga ve pilatesin faydaları yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu nedenle hamilelik dönemine özel uyarlanmış yoga ve pilates son yıllarda oldukça revaçtadır. Anne adayının vücudunu tanıması, mental anlamda güçlenmesi, bedenini keşfetmesi ve sırt ağrılarından kurtulmasını sağlayan spor dalları için uzman bir kişiyle çalışmakta son derece önemlidir. Hamileliğe uygun olmayan hareketler faydadan çok zarar verebileceğinden anne adayı kendi başına uygulama yapmaktan kaçınmalıdır. 

Hamilelikte Sporun Anneye Faydaları

Hamilelikte sporun anneye faydaları iki farklı boyutta ele alınabilir; fiziksel ve mental. Bu faydaların maksimum seviyede olabilmesi ise spor hareketlerinin düzenli şekilde yapılmasıyla bağladır. Anne adayları hamilelik döneminde spor yapmaları halinde ağırlık kontrolünü önemli ölçüde artırabilir. Öte yandan, düzenli spor yapmak, fiziksel anlamda zorlayıcı hamilelik sürecini annenin daha rahat atlatması noktasında yardımcıdır. Hamilelikte spor yapmanın diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir; 

  • Metabolizma hızını artırır.
  • Dayanıklılığı artırır. 
  • Sırt ve bel ağrılarının azalmasını sağlar.
  • Doğumda gerekli olan kas aktivitesini artırır.
  • Sindirim sistemini düzenleyerek, kabızlığın önlenmesi noktasında etkin rol oynar. 
  • Diyabet riskini minimuma indirir.
  • Uyku sürecinin kalitesini ciddi ölçüde artırır. 
  • Mental anlamda güçlenme sağlar. 

Yorumları Göster

Yorum Gönder