Çocukların Gelişiminde Çizgi Filmlerin Rolü

Hangi Çizgi Filmler Tercih Edilmeli?
Çocukların gelişiminde çizgi filmlerin rolü

Çocukların Gelişiminde Çizgi Filmlerin Rolü Nedir?

Çocukların çizgi film izlerken hem eğlendikleri hem de öğrendikleri bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Çizgi filmlerin çocuk gelişimine etkisi son yılların en popüler araştırma konularından biri haline gelmiştir. Bu konuyu enine boyuna inceleyen uzmanlar, çizgi filmlerin gelişim üzerinde yarattığı etkinin zannedilenden çok daha fazla olduğunu ispatlamıştır. Yapılan araştırmaların önemi gerek dünya devletleri gerekse yapım firmaları tarafından anlaşılınca ortaya daha bilinçli çizgi filmler çıkmaya başlamıştır. Böylelikle çocuklara kötü örnek oluşturabilecek davranışlar çizgi filmlerden hızla çıkartılmış çizgi filmler daha eğitici bir hale getirilmiştir. 

Çocuğun Çizgi Film Sırasında ve Sonrasında İzlenmesi Önemli 

Çizgi filmler şu an bile birçok hayali unsuru ve gerçek olamayacak durumu barındırmaktadır. Bu durum çocukların halen risk altına olduğunun net bir göstergesidir. Çocukların çizgi filleri izlerken pür dikkat kesilmeleri herkes tarafından fark edilen ancak genellikle fazla önemsenmeyen bir durumdur. Ancak durum zannedildiği kadar basit değildir. Bu süreçte beyin gördüklerini hiçbir filtreye bağlı kalmadan kaydetmektedir. Dikkatli şekilde incelendiğinde genellikle çocukların dikkatinin dağılması ya da çizgi filmin bitmesinin ardından aynı hareketleri ya da benzerlerini sergiledikleri görülür. Çizgi filmlerin zararlı yanları her ne kadar azaltılmış olsa hala çizgi dizilerim içerisinde gerçekte var olamayacak varlıklara rastlamak mümkündür. Çocuklar çizgi filmlerde izledikleri gerçek dışı varlıkları normal hayatta varmış gibi davranabilirler ya da uçmak benzeri mümkün olmayan hareketlere girişebilirler. Bu tip durumlar, çocuğun ruhen ve fiziken zarar görmesine neden olabileceğinden ebeveynlerin çizgi film sırasında ve sonrasında çocuğu yakından takip etmesi önemlidir. 

Hangi Çizgi Filmler Tercih Edilmeli?

Çizgi filmlerin çocuk üzerindeki etkisinin anlaşılmasıyla beraber anne babaların endişesi ciddi anlamda artmıştır. Öncelikle belirtmek gerekir ki çocuklara çizgi filmleri yasaklamak kesinlikle çözüm değil. Hatta çizgi filmler eğitici amaçlarla kullanıldığında son derece etkili olabilir. Anne babalar eğitici ağırlıklı çizgi filmler tercih etmeli gerekirse TV yayın akışından bağımsız şekilde kendi listelerini oluşturmalıdır. Bu sayede çocuğa diş fırçalamak, oyuncaklarını toplamak gibi faydalı alışkanlıklarda kazandırılabilir. Küçük yaşta faydalı alışkanlıklar kazanan çocuklar büyük oranda ileri yaşlarda da bu alışkanlıklarını devam ettirirler. 

Yorumları Göster

Yorum Gönder