Yenidoğan Bebeklerde Görülen En Yaygın Sorunlar

Yenidoğan bebeklerde görülen en yaygın sorunlar

Yenidoğan Bebeklerde Görülen En Yaygın Sorunlar

Yenidoğan hastalıkları hakkında anneleri uyarmak istiyoruz. Bebekler doğduktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca bazı hastalıklara karşı daha savunmasız olur. İşte, yenidoğan bebeklerde görülen en yaygın 13 sorun!

Yenidoğan bebeğinizde aşağıdaki sorunlardan herhangi birini fark ederseniz acilen doktoru ile iletişime geçmelisiniz.

Karın Şişkinliği

Yeni beslenmediği halde karnı sebepsiz yere şişen bebeklerde bağırsak hareketleri de görülmüyor ise mutlaka bir problem yaşıyordur. Gaz, kabızlık veya ciddi bir bağırsak problemi olabilir.

Doğum Yaralanmaları

Zor doğumlarda bebekler doğum sırasında yaralanabilir. Bazı bebekler bu durumdan daha çok etkilenir. Bir yerinde kırık veya benzeri problem görülebilir. Ayrıca kas zayıflığı varsa, genellikle birkaç hafta içinde geçecektir. Bebeğinizi nasıl tutacağınızı ve emzireceğinizi uzmandan öğrenebilirsiniz.

Blue Baby

Bebekler doğduktan sonraki birkaç hafta cilt rengi sorunları yaşayabilir. El ve ayaklarında mavi veya mor renk değişiklikleri görülebilir. Eğer bu sorun devam ediyorsa, kalp ve akciğeri düzgün çalışmıyordur.

Olağandışı Bağırsak Hareketleri

Bebeklerin idrara çıkması ve bağırsak hareketleri 24 saat boyunca izlenmelidir. Bağırsaklarında problem varsa, doğduktan sonraki ilk 48 saat içinde yeşilimsi siyah renkte sümüksü bir yapıda dışkı yapmamış demektir.

Öksürme

Sürekli öksürük ve beslenme sırasında öğürme gibi belirtiler varsa derhal bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.

Aşırı Ağlama

Tüm yeni doğanlar, genellikle belirgin bir sebep olmaksızın ağlar. Beslenmiş, gazı çıkmış, iyice ısınmış ve temizlenmiş bir bebek sürekli ağlamaz. Onunla konuşmak ve ona şarkı söylemek iyi gelebilir. Fazla ilgi göstermek doğru değildir. Aşırı ağlama krizleri sırasında onu bir battaniyeye sarın veya bebeğinizi sakinleştirmeye yardımcı olabilecek başka yollar deneyin. Fakat acı içinde çığlık atıyor ve bu durum uzun süre devam ediyorsa acil tıbbi yardım alınmalıdır.

Sarılık

Birçok yeni doğan bebekte sarılık olur. Cildinin sarımsı bir renge dönmesi çoğu zaman normaldir. Çocuğun kanında bilirubin birikmesinden kaynaklanır. Hafif sarılık zararsızdır. Ancak sarılık seviyesi artarak devam eder ve tedavi edilmezse, beyin hasarına yol açabilir. Anne sütü almayan bebeklerde daha yaygın görülen bir hastalıktır. Sarılık önce yüzde, sonra göğüs ve karında ve bazı durumlarda kol ve bacaklarda ortaya çıkar. Gözlerin beyazları da sarı olabilir.

Diğer Yaygın Sorunlar:

  • Sürekli Uyku Hali
  • Solunum Güçlüğü
  • Burunda Parlama
  • Hırıltılı Nefes
  • Kalıcı Mavi Cilt Tonu
  • Göbek Kordonu Sorunları

Yorumları Göster

Yorum Gönder