Bebekleri Nasıl Giydirmelisiniz? Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Bebek kıyafeti
Bebekleri nasıl giyindirmelisiniz?

Bebekleri Nasıl Giydirmelisiniz?

 Yeni annelerin en çok heyecanlandığı konulardan birisi de bebeklerini nasıl giydirecekleridir. Bebeğin ilk zamanlarında, annenin etrafındaki insanlar genellikle annenin aklını karıştıracak tavsiyelerde bulunabilirler. Annenin öncelikle kendini rahat hissetmesi gereklidir. Bebek kıyafeti seçmek aynı zamanda çok keyiflidir.

Zevkinize uygun ve ona yakışacağını düşündüğünüz kıyafetler seçerken bazı temel noktalara dikkat ederek hem onun rahat etmesini sağlayabilir, hem de sağlığını koruyabilirsiniz.

Bebeğiniz için kıyafet alırken ilk olarak ürünlerin pamuklu ve onun rahat hareket etmesini sağlayan kıyafetler olmasına dikkat edin, sentetik ürünlerden uzak durun. Yünlü kıyafetler sıcak tutmasına rağmen alerjik sebeplerden dolayı genellikle tercih edilmez. Yeni alınan kıyafetlerde bebeğin ense veya vücuduna temas eden etiketler kesilmeli ve deride tahrişe sebep olmaması için dikiş kısımları iç-dış ütülenmelidir.

Bebeğinize kıyafet alırken dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalar ise şunlar:

  • Bebeklerin metabolizmaları büyüklere göre daha hızlıdır. İlk üç aylık süreçte bebeklerin ter bezleri yeterli olmadığı için vücutlarındaki soğutma sistemleri etkili olamaz ve bebekler daha çok ısınırlar. Soğuğun tam tersine fazla sıcak tutulması da gaz sancılarını artırır. Huzursuzluk hissi, yüz kızarması gibi belirtileri artar. Aileler bu durumu çocuğun üşüdüğünü düşünerek kat kat giydirir ve kısır döngü başlar.

  • Bebeklerin kan dolaşım sistemi tam olarak olgunlaşmadığı için el ve ayakları daha soğuk olur. Bebeğin ısısını en sağlıklı el ve ayaktan değil enseden kontrol edebilirsiniz.
Bebekler hangi ayakkabıyı giymeli

  • Bebekler anne karnında geçirdikleri uzun süreçten sonra dış ortama alışmaya çalışırlar. Burunları ile kokladıkları şeylere ilk tepki olarak hapşırma ile karşılık verirler. Çoğu zaman bebeğin altını temizlemek için açtığımızda da hapşırırlar, bu anlık tepkimeler üşüdüğü anlamına gelmez.

  • Bebeklerin saçları az olduğu ve başları vücutlarına göre daha büyük olduğu için, ilk zamanlar ısı kaybı en fazla yüz bölgesinden olur. Bu yüzden bebeğinizi ilk zamanlar dışarı çıkarken şapka ile koruyabilirsiniz.

  • Bebeğe uygun olarak oda ısısını 23-24 C’ye ayarlayabilirsiniz. 28 C’nin üzerindeki ortamlarda bebeği kısa kollu kıyafetlerle ile bırakılabilirsiniz. Çocuk yaklaşık 2 yaşına gelene kadar erişkin insanlardan bir kat fazla giydirebilirsiniz.

  • Kışın oda ısısı yeterli seviyede değilse, üzerini sürekli açan çocuklar için pamuklu uyku tulumu gibi kıyafetleri giydirebilirsiniz.

  • Çocukları giydirirken tek ve kalın kıyafetler yerine lahana dediğimiz, birkaç kat üst üste ve ince kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Böylece gerektiğinde çıkarmanız daha kolay olacaktır.

  • Çocuğunuzla dışarı çıktığınızda rüzgarı doğrudan yüzüne almaması için, atkı, kulaklık ve şapka giydirebilirsiniz.

  • Kışın özellikle soğuk havalarda metabolizma daha yavaşlayarak, direncin düşmesine sebep olur. Böylece mikropların vücuda yerleşmesine zemin hazırlar. Anne ve babaların “soğuk havada dışarı çıkarttık, hasta oldu” gibi düşünceleri oluyor fakat,  hastalığı yapan soğuk değil, soğukta daha kolay çoğalan mikroorganizmalardır. 

Yorumları Göster

Yorum Gönder