İleri Yaşta Hamilelik Sorunları

Geç yaşta hamile kalmak ve sorunları
ileri yaşta hamilelik


İleri Yaşta Hamilelik Sorunları 

 Günümüzde kadınların geç evlenmesi, maddi güvence sağlamak, aile olmaya hazır olmamak veya kariyer için bebek yapmayı ertelemeleri, eskiden doğurganlıkta büyük problem yaratıyordu. Gelişen tüp bebek teknolojisi artık ileri yaşlarda da bebek sahibi olmayı mümkün kılıyor.

Bir kadının en üretken olduğu ve en sağlıklı doğumları yaptığı yaşlar aslında 24-29 yaşları arasındadır. Planlı gebelikler için en üst yaş sınırının 35 olması idealdir. Fakat tıp dünyasında geliştirilen yöntemler, sıkı ve düzenli doktor kontrolü sayesinde 40’lı yaşlara kadar anne olabilir, sağlıklı bir hamilelik geçirerek sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz. İleri yaşta anne olmayı planlıyorsanız, gebe kalma oranınız ve karşılaşabileceğiniz olası riskler konusunda hekiminizden ayrıntılı bilgi alabilir ve hamileliğinizi planlayabilirsiniz.

Artıları neler?

Genellikle ileri yaşta hamile kalan annelerin kariyer ve maddi sorunları büyük bir ölçüde ortadan kalkmış olur. Bunun yanı sıra daha sabırlı ve ailesi ile kaliteli vakit geçirmenin ne denli önemli olduğunun bilincinde olunabiliyor. Ayrıca geç yaşta ebeveyn olanlar çocuklarına odaklanma ve sorunlarını çözme konusunda daha aktif rol oynarlar.

İleri yaşta aile olmanın getirdiği en büyük önceliklerden biri kazanılan tecrübelerden kaynaklanır. Genç yaşta kariyer, yurt dışı tecrübeleri, arkadaşlarla daha fazla vakit geçirme gibi aktiviteleri sıklıkla yapan ebeveynler, ileriki yaşlarında çocuklarına odaklanma konusunda sıkıntı yaşamıyor.

İleri yaş gebeliklerde olası sorunlar

İleri yaşta ebeveyn olmanın getirdiği fiziksel ve ruhsal sorunlar olabilir. Bunların başında; kadınların menopoza girmeden önceki 15 sene boyunca yumurtalık rezervlerinin sayısında yaşanan düşüş ve hamilelik oranının 40’lı yaşlarla birlikte % 50 azalması. 35-40 yaş üzeri hamilelerde gebelik diyabeti riskinin ortalama 2 kat arttığı tahmin ediliyor.

Diyabetik anne bebeklerinde yenidoğan döneminde solunum sıkıntısı, hipoglisemi (düşük kan şekeri), yenidoğan sarılığı gibi sorunlar daha sık görülüyor. Yine daha önce hiç yaşamadığınız sorunlar hamilelik döneminde birden ortaya çıkabilir. Bunlardan biri de yüksek tansiyon. Yüksek tansiyon genellikle yaşla birlikte artan sıklıkla görülür. Geç yaşta hamile kalan anne adaylarında bu durum, anne adayının veya bebeğin hayatını tehlikeye atabilir.

İleri yaşlarda hamile kalan anne adayları genellikle, çoğul gebelik, düşük, erken doğum ve gelişme geriliği gibi risklerle karşı karşıya kalırlar. Tüm bu olumsuzluklardan bebeğin veya annenin etkilenmemesi için, ileri yaşlarda gebelik takibinin daha dikkatli ve ihtiyatlı yapılması gerekir.

Daha Fazla Hamilelik Bilgisi İçin Lütfen Tıklayınız.

Yorumları Göster

Yorum Gönder