Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Anne sütü arttırmanın yolları

Anne Sütünün Önemi Nasıl Arttırılır!

Anne sütü, bebek yaşamının en güçlü bileşenidir. Bebeklerin doğal ortamında en çok ihtiyaç duyduğu varlık şüphesiz onu dünyaya getiren annesidir. Onun için ve ona özel formüle edilmiş sıvı, gelişiminin yapı taşını oluşturur. Anne ve bebek arasındaki uyum, anneden bebeğe geçen süt sayesinde, mucizevi bir biçimde aralarında bağ kurulmasını sağlar. Sevgi alışverişini arttırır. Anneye prolaktin hormonu salgılatır. Bu da anne sütünün gelmesine neden olur.

Prolaktin: Annelerde süt üretmek için oluşan salgıya verilen isimdir.

Farmasötik: Diğer adı medisinol olan etkin maddeleri ilaç olarak geliştiren bilim çeşididir.

Laktojenik: Anne memesinden sütün salgılanmasını uyaran kimyasal bir maddedir. Diğer adı sütlendiricidir.

Anne sütünün %87’lik kısmı su ve %3,8’lik kısmı ise yağdan oluşur. %7 kadar laktoz bulunurken, %1’lik kısmını protein kapsar. Bu bileşene göre, laktoz içeren ürünler prolaktin hormonunun salgılanmasını sağlar. İçerisinde laktojenik bulunan gıdalar tüketildiğinde anne sütünün artmasına yardımcı olur. Farmasötik bileşenli ürünler vitamin ve mineral olarak yüksek içeriğe sahiptir fakat, doğal olarak tüketildiğinde anne sütünün artmasına yardımcı olacaktır.


Doğumdan Sonra Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Yeni doğum yapan her anne için ilk emzirme çok önemlidir. Bazı bebekler ilk seferinde meme reddi yaşasalar da anne yeterince sağduyulu olup çabalarsa, emzirme işlemi gerçekleşir. Anne sütü doğumla orantılı olarak gelmeye başlar. Anne, bebeğin ruh halini göğsündeki sızıyla hisseder.

Doğumdan bir süre sonra anne sütü bebek için yeterli gelmeyebilir ya da annenin sütü bir sebepten azalmış olabilir. Bu durumda uygulanabilecek birçok metot var. Bunun için en doğal olanlar tercih edilmelidir.

Anne sütü sağdıkça veya emildikçe yenilenen bir sıvıdır. Bebeğin sürekli emiyor olması, yerine aynı miktarda sütün geleceği anlamını taşır. Bol bol su tüketmek anne sütünü arttırmanın en doğal yoludur.

Piyasada bulunan anne sütü arttırıcı içerikler oldukça fazladır. Kuşburnu etkisi olan çaylar, annelere özel sütler, karışık bitkilerden elde edilen çaylar. Bu tip ürünler doktor bilgisi olmadan kullanılmamalıdır.

Anne ne yer, içerse bu bebeğe anne sütü yoluyla ulaşacaktır. Örneğin; gaz yapıcı bir besin yediğinizde, bebeğiniz sancı çekmeye başlar. Bu nedenle, emzirme döneminde yemeklerde mutlaka kimyon tüketilmelidir. Çünkü kimyonun gaz giderici etkisi vardır. Bu tarz baharatları bebeğin değil, annenin tüketmesi doğru olur.

Anne sütü arttırıcı olarak, evde yapılabilecek birçok tarif vardır. Bu karışımları deneyen milyonlarca da anne. Çünkü her anne, bebeğini olabildiğince uzun süre anne sütüyle beslemek ister. Taze meyve suları, çorbalar, içerisinde asit olmayan içecekleri tüketmek anne sütü arttırıcı olarak kullanılabilir. Anne sütünü arttırmak için, doğal maden suları tercih edilebilir. İçeriğinde bulunan mineraller kan basıncını dengeler, vücut direncini arttırarak sütün artmasına yardımcı olur.

C vitamini, annenin enerji ihtiyacını karşılamasında önemli rol oynar. Bu yüzden yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi mineral ve vitamin olarak anne sütüne etki eder. Bitki çayları özellikle rezene, papatya, ısırgan otu anne sütü arttırıcı olarak bilinir. Fakat bitki çayları kullanırken bir doktora danışmakta fayda vardır.

Anne, bebeğini emzirirken kurduğu göz teması, dokunma hissi ve duyduğu sevgi hormonları harekete geçirerek, süt üretiminin artmasını sağlar. Süt sağma cihazları bebek uyuduğunda, sütü arttırmak amacıyla kullanılabilir fakat hiçbir cihaz, bebeğin emme gücüne sahip değildir.

Yeni doğan bebeklerin çoğu, doğumdan sonra annesinin yanına gelirken bir kısmı bazı sağlık sorunlarından dolayı kuvözde olabilir. Bu durumda anne, bebeğinin yanında olana dek, sütünü sağarak bebeğe ulaştırır. Bebekle teması olmadığı için ve bebek emmediği için daha az anne sütü sağımı gerçekleşir.

Anne sütünü arttırıcı yöntemler için, emzirme danışmanlarından da yardım alınabilir. Tüm yeni doğan annelerinin ortak sorunu, sütünün bebeğine yetip yetmeyeceğidir. Bebeğiniz doğru pozisyonda emzirildiği sürece, gerekli besinleri alırsanız ve bol su tüketirseniz, sütünüz çıkışla orantılı olarak artacaktır. Balık tüketimi, hurma, incir, yulaf, havuç gibi gıdaların anne sütü arttırıcı etkisi olduğu uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Yorumları Göster

Yorum Gönder