Bebek Bezi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta!

bebek bezi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Bebek Bezi Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Nokta

Bebeklerin ciltleri oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle bez seçimi yaparken bebeğimizin sağlığı açısından en uygun bezi seçmek gerekir. İlk kez anne baba olacak çiftler, bu konu hakkında yeterince bilgi sahibi olmayabilirler. Bebek dünyaya gelir gelmez bez ihtiyacının karşılanması gerekir.

Bebeğinize uygun bez seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu, bebeğinizin boy ve kilosuna uygun bez seçimi yapmaktır. Doğru bez seçimi yapılmasa bez lastikleri sıkar ve rahatsız eder aynı zamanda cildine zarar verir. Her bez her bebek için uygun olmayabilir. Bebeğiniz için her bez markasından denemeli ve bebeğinizin en rahat ettiği bez markasını seçmelisiniz. Bebek bezi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

Bebek bezi uzmanlar tarafından geliştirilmiş ve onaylanmış olmalı

Bebeğinizin cilt sağlığı için kullandığınız bezin doktorlar, dermatologlar, kimyagerler ve pediatri uzmanları tarafından mutlaka onaylanmış olması gereklidir. Bebeğinizin bezinin mutlaka denetlenmiş ve onaylanmış olması bezleri güvenle kullanmanıza yardımcı olur. Çünkü bebek bezleri birçok katmandan oluşur ve pek çok farklı materyal içerir. Bu yüzden sağlık açısından, onaylanmış ürünler tercih etmelisiniz.

Bebek bezi uzun süre kuru kalmalı 

Bebeğinizin sağlığı açısından seçim yapacağınız bezin uzun süre kuru kalması gerekir. Çünkü ıslak bez bebeği rahatsız eder ve rahatsız olan bebek neşesini kaybeder ve ağlar. Özellikle bezin kuru kalması gece uykusu için hem sizin hem de bebeğinizin rahat etmenizi sağlar. Ayrıca ıslak bez bebeğinizin cildinde pişik yapar ve bebeğin cildiniz tahriş eder.

Yüksek emicilik gücüne sahip olmalıdır.

Bir bezin yüksek emicilik gücüne sahip olması, bezin uzun süre kuruluk hissi sağlamasına neden olur. Aldığınız bez mutlaka yüksek emicilik gücüne sahip olmalıdır. Bezin emicilik gücüne sahip olması, bebeğin idrarını hemen emer ve bezin ıslak kalmasını engeller. Bu sayede bebeğin cildinde olacak pişikleri engeller ve bebeğin huzursuz ve mutsuzluğunu önler.

Yumuşak bir dokuya sahip olmalı

Bez seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biride bezin dokusunun yumuşak bir yapıya sahip olmasıdır. Hassas bir yapıya sahip olan bebek ciltleri gün boyunca bebek bezi ile temas eder. Bebeğin hareketleri ile birlikte sürtünen bez sert bir yapıya sahip olursa bebeğin cildini tahriş eder. Yumuşak dokulu bezler bebeğin rahat etmesini sağlar ve bebeği mutlu eder.


Ergonomik bir yapıda olmalı

Seçeceğiniz bez, bebeğinizin cildine uyum sağalamayabilir ve sızdırabilir. Bu nedenle bebek bezi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Seçeceğinizin bezin özellikleri şu şekilde olmalıdır;


 • Seçim yapacağınız bez bebeğinizin kilosuna ve boyuna uygun olmalıdır.
 • İçbez sıvıyı iyi emmeli ve orta kısımlarda topaklanma oluşturmamalıdır.
 • Bezin yanında bulunan bantların esnek yapıda olması ve tam yapışkan olması gereklidir.
 • Bez, bebeğin hareketlerini engellememeli, ince yapıda olmasına özen gösterilmelidir.


En iyi standartlarda üretilmiş olmalı

Seçeceğiniz bebek bezinin hijyen ve kalite açısından güvenilir olması oldukça önemlidir. Bebek bezlerinin üretim süreci boyunca bazı güvenlik standartlarına uygun olarak üretilmesi gereklidir. Bebek bezleri, gün boyunca bebeğinizin cildi ile temas eder. Bu nedenle bebek bezleri el değmemiş ortamlarda üretilip paketlenmelidir.

İçeriği Güvenilir ve Sağlıklı Olma

Bez seçimi yaparken bezin içerisinde bulunan maddelere dikkat etmeniz gerekir. Bebek bezlerinin içeriğinde beyazlatıcı maddeler, paraben ve parfüm gibi maddeler asla bulunmamalıdır. Bez birtakım testlerden geçmeli ve onaylanmalıdır. Bebek cildinde alerji veya herhangi bir yan etkiye yol açacak maddeler bulunmamalıdır. Alerji belirtileri gösterir ise hemen bezin değiştirilmesi gereklidir. Çocuğunuz için en doğru bebek bezeni biraz deneme, yanılma yöntemiyle bulabileceğinizide unutmayın. O yüzden her aldığınız markada mutlaka takip edilmeli ve reaksiyonları gözlenmelidir. 

Daha Fazla Bebek ve Çocuk Bilgisi İçin Lütfen Tıklayınız.

Yorumları Göster

3 Yorum

 1. bebek bezlerinin yapısı evet çok önemli ancak ekonomik zorluklar da insanların bu gibi durumları göz ardı etmesine sebep oluyor.

  YanıtlaSil
 2. Bizim zamanımızda böyle bez filan yoktu tabi ancak günümüzde bu konuya cok onem vermek gerekıyor gerek cilt sağlığı ve gerekse ekonomik açıdan.

  YanıtlaSil
 3. Daha önceleri naylon bezler vardı ya da bulunduğumuz alanda hazır bezler yoktu. Naylon bezlerle büyüdük.

  Bu zamanda her şey ateş pahası ve insanlar en uygun olan çocuk bezlerini satın alıyor. Ben de aynı bu şekilde karşılaştırma siteleri üzerinden en uygun fiyatlı olanları alıyorum. Markaya artık fazla takıntı olmuyor insnalar.

  Çocuk bezi işte bir saat sonra değiştireceksin gibisinden düşenerek markalı ürünler almayı arka plana itiyorlar.

  YanıtlaSil