Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı tedavisi
Tırnak mantarı nedir?

Tırnak Mantarı Nedir?

Tırnak mantarı; tırnağın uç kısmının hemen alt kısmında oluşan sarı veya beyaz noktalarla başlayan bir problemdir. Tırnak mantarının hafif ölçülerde seyretmesi halinde kişileri rahatsız etmezken bazı hallerde ağrılı ve kalın tırnak oluşmasına neden olabilmektedir. Tırnak mantarı el veya ayak tırnaklarında görülebilmektedir. Ayak tırnağında mantar enfeksiyonu bazı hallerde ayakta başlayarak birden fazla tırnağa yayılabilmektedir. Tırnak mantarında başka bir bireyden enfeksiyon kapılması nadiren karşılaşılan bir durumdur.

Tırnak Mantarının Belirtileri

Tırnak mantarı farklı şekillerde kendisini gösterebilse de genel olarak benzer şekillerde kendisini göstermektedir.

 • Kalınlaşmış doku yapısı,
 • Tırnak şeklinde bozukluk,
 • Düzensiz veya ufalanan tırnak yapısı,
 • Sarı, beyaz veya kahverengi renk değişiklikleri,
 • Hafif koku,
 • Şekilde bozukluk benzeri belirtilerle kendisini göstermektedir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Tırnak mantarı fıngus isimli organizmalar, küfler veya maya enfeksiyonları nedeniyle oluşmaktadır. Tırnak mantarında karşılaşılan enfeksiyon her yaştaki kişilerde gözlemlenebilse de yaşlı yetişkinlerde daha yaygın görülmektedir. Tırnak yaşlandıkça daha kuru ve kırılgan dokuya sahip olmaktadır. Bu durum tırnaklarda çatlamaya neden olmaktadır. Oluşan çatlaklarda mantarlar daha kolay yerleşmektedir. Yaşlı bireylerde daha sık tırnak mantarı görülmesinin diğer nedeni ayaklardaki kan dolaşımında azalma ve bağışıklık sistemindeki zayıflama benzeri faktörler etkili olmaktadır.

Tırnak Mantarı Risk Faktörleri 

Tırnak mantarı gelişmesine neden olabilecek bir takım risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar;

 • İleri yaş,
 • Aşırı terleme,
 • Daha önceden ayak mantarı geçmişinin bulunması,
 • Spor salonları, yüzme havuzları ve duş benzeri nemli ve ortak alanlarda çıplak ayakla yürünmesi,
 • Küçük bir cilt veya tırnak yaralanmalarında ya da sedef hastalığına benzer cilt problemlerinin bulunması,
 • Dolaşım sorunları, bağışıklık sisteminin zayıflığı ve diyabet gibi sorunlar,

Tırnak Mantarı Tanısı 

Tırnak mantarı doktorlar tarafından muayene esnasında kolaylıkla tanısı konulabilen bir durumdur. Tırnak mantarı tanısı kolaylıkla gerçekleştirilebilse de hangi enfeksiyon kaynaklı oluştuğunun tespit edilebilmesi için mantar bulunan bölgeden tırnak parçası alınarak laboratuvar testi gerçekleştirilebilmektedir. Bu enfeksiyonun tespit edilmesinin ardından tedavi sürecine belirlenmektedir.

Tırnak Mantarının Tedavisi

Tırnak mantarı enfeksiyonlarının tedavi süreci zaman zaman zorlu bir süreç olabilmektedir. Özellikle bu durumda belirleyici olan mantar oluşumuna neden olan mantar türüne göre değişebilmektedir. Tırnak mantarında dikkat edilmesi gereken noktalardan bir diğeri de tedavi sürecinde mantar iyileşse de tekrar tırnak mantarı enfeksiyonu görülebilmektedir. Tırnak mantarında doğal yöntemler, ilaç tedavisi ve cerrahi işlemler uygulanarak gerçekleştirilebilmektedir.

Tırnak mantarı tedavisinde genellikle tırnağa uygulanan ya da ağızdan alınan ilaçlar tercih edilmektedir. Topikal ve oral antifungal tedavi seçenekleri de kullanılmaktadır. Oral antifungal ilaçlar, ilaçlı ojeler ve ilaçlı tırnak kremleri de tırnak mantarı tedavisinde tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır.

Tırnak mantarı tedavisinde cerrahi müdahaleler enfeksiyonun aşırı derecelere ve şiddetli boyutlara ulaşması halinde tercih edilmektedir.

Tırnak Mantarına Ne İyi Gelir? 

Tırnak mantarına iyi gelen yöntemler arasında tırnaklara düzenli bakım ve krem uygulamaları yer almaktadır. Aynı zamanda tırnakları düzenli olarak kesmek, ince tutmak ve düzenli olarak bakım yapmak tırnak mantarının önlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Yorumları Göster

1 Yorum